Jak zażyć kąpieli leśnej samodzielnie? No wiadomo – rozbierasz się, dla chętnych czepek na głowę i siup – w las. Głęboko, wpław lub przy brzegu chlapu chlapu 😀
Ok. Żarty żartami – ale jeśli faktycznie z tym kojarzy Ci się kąpiel leśna, to zachęcam najpierw do art. “Czym jest kąpiel leśna Shinrin Yoku” czym-jest-kapiel-lesna
Krok 1. Miejsce i czas
Jeśli masz możliwość, wybierz las mieszany. Im dalej od aglomeracji miejskiej tym lepiej. Ale przy ograniczonych możliwościach, skorzystaj z miejskiego parku. Ważne żeby znać wybrane miejsce na tyle, by nie koncentrować się tylko na “niezgubieniu się” .
Zarezerwuj czas – tylko dla siebie. Nie przeszkadzać. Odpoczywasz. Ładujesz baterie. To Twoja samodzielna kąpiel leśna.
„Nieśpieszny” – to nierozłączne określenie pobytu, spaceru w lesie w formie kąpieli leśnej.
Krok 2. Ubranie, jedzenie i picie
Jeśli bywasz w lesie, to sam wiesz z doświadczenia jak się ubrać. Zawsze odpowiednio do pogody. W sezonie aktywności kleszczy – możesz wybrać strój jasny, jednolity – łatwiej na nim wcześniej zobaczyć wspinającego się kleszcza. Długi rękaw i nogawki nawet latem – przydają się jako ochrona przed komarami i strzyżakami.
Zawsze warto mieć ze sobą picie. Jedzenie weź pod uwagę planując pobyt dłuższy. Choć nawet przy krótkim – miło jest zjeść kanapkę w pięknych okolicznościach przyrody. Las wzmaga apetyt.
Krok 3. Otwartość, brak celu
Wejdź do lasu z otwartym umysłem. Nie stawiaj sobie celów i oczekiwań – to one są w życiu źródłem wielkich rozczarowań i frustracji. Nie dostrajaj otoczenia do siebie – otwórz się i dostrój siebie do otoczenia. Tylko tak usłyszysz co las ma Ci do powiedzenia.
Krok 4. Aktywacja zmysłów
Wzrok.
Przenosząc uwagę do zmysłów, wyciszysz umysł. Odbieraj otaczające Cię obrazy, dźwięki, zapachy, smaki i faktury. Spróbuj nie ubierać niczego w słowa. Może uda Ci się nie nazywać tego na co patrzysz?.
Przyporządkowując nazwy, przywołujesz w wyobraźni odpowiadające im reprezentacje obrazowe. np: brzoza – i wiem że biała kora, delikatne listka. Tracę zainteresowanie bo przecież już to znam. Nie dostrzegam wtedy detali i wyjątkowości.
A gdyby tak: drzewo, kora jasna, wpadająca w biel, odcienie żółci. Poziome spękania pokazujące ciemne, głębsze warstwy kory. Pień na dole w zielonej skarpetce z jasno zielonego mchu, głębokie pionowe pęknięcie, ślad po złamanej gałęzi… Jak wiele możemy zobaczyć patrząc uważnie i z otwartością dziecka? Bez oceniania. Bez słów.
Węch.
Zanurz się w leśnych aromatach : powąchaj korę, mech, ściółkę, skup się na zapachu powietrza. Mieszkańcy lasu komunikują się intensywnie zapachami – spróbuj poznać ich język.
Słuch.
Nastaw się na odbiór dźwięków – co możesz usłyszeć w lesie? Wiesz jak brzmi szelest i skrobanie łapek żuka leśnego na suchych liściach? Jak skrzypią ocierające się o siebie konary? Jak brzmią Twoje kroki? Możesz przystanąć i być w miejscu bez ruchu 10 min? – po tym czasie masz szansę usłyszeć ptaki które wcześniej milczały…
Dotyk.
Skoncentruj się na swojej skórze stojąc nieruchomo. Jakie bodźce odbiera? Wrażenie ciepła, zimna, może wiatr na twarzy. Sprawdź jak odbierzesz delikatne głaskanie trawy, a jak silniejszy docisk np. przez uścisk drzewa. Dotyk których miejsc możesz sprawdzić i jak: policzka, czoło, dłonie, stopy, plecy…
Smak.
Las jest pełen roślin jadalnych. Można poznać nawet smak przyschniętej żywicy. Jeśli nie znasz się na dzikich roślinach – nie ryzykuj. Korzystając z ogólnego wyciszenia i podniesionej koncentracji (przy jednocześnie obniżonym wysiłku) może skorzystać choćby z wody pitnej którą masz ze sobą lub z kanapki. Pij i jedz jak byś robił to pierwszy raz.
Krok 5. Zauważanie myśli
Nie martw się jeśli zauważysz że myślami jesteś w pracy lub przy liście zakupów. Po prostu zauważ ten fakt i powróć do zmysłów. Takich odpływań i powrotów może być sporo. Im bardziej to zauważysz, tym lepiej. Możesz wtedy świadomie przekierować swoją uwagę do tu i teraz. Z pełną akceptacją tego co dzieje się w głowie.
Karty leśne
Możesz zabrać ze sobą karty dedykowane właśnie Shinrin Yoku. W Polsce zostały wydane dwie wersje – niezależnie i niemalże równolegle. Obie piękne i inspirujące. Lubię te które sama posiadam ( karty-cialo-moja-ziemia ) m.in. za to, że każda ma opis na odwrocie a nie w odrębnej książeczce.
Spacerując, lub siedząc – możesz sięgnąć do pięknego etui i losowo wydobyć kartę z inspiracją do eksploracji otaczającej natury, z inspiracją do odnajdywania w niej siebie samej. Karta może pomóc Ci usłyszeć swój wewnętrzny głos lub szept drzew. Podpowie jak jeszcze spojrzeć na naturę i przypomni jak bardzo jesteś jej częścią.
Podsumowanie
Jak widzisz samodzielna kąpiel leśna to nic skomplikowanego. Wyzwaniem może być powstrzymywanie się od „zadaniowości” i pozostanie w koncentracji na zmysłach. Gonitwa w głowie nie zniknie nagle wraz z wejściem do lasu. Daj sobie czas i obserwuj jak myśli i emocje stopniowo wyciszają się wypełniając Cię spokojem. Dobroczynne skutki kąpieli leśnej będą się osadzały w Tobie jeszcze długo po powrocie do domu.